příběhy firem

Certifikát platové rovnosti

 

Podle zkušeností a pravidelných analýz Byznysu pro společnost řeší české firmy platovou rovnost nahodile - bez striktního zakotvení v rámci interních firemních předpisů. „Řada českých firem vám i ústy svých majitelů potvrdí, že platová rovnost mezi muži a ženami je pro ně samozřejmostí a speciálně ji neřeší. Právě to vede k tomu, že skutečnost je často odlišná. Bez jasně stanovených pravidel pak české firmy při zaměstnávání žen automaticky a intuitivně dávají na stejných pozicích nižší plat než mužům," říká Alena Líškay Králíková z BpS - Byznys pro společnost.

 

Výjimku a příklad toho, jak by měly firmy postupovat, většinou nabízejí velké zahraniční korporace, které mají pravidlo rovného odměňování a jeho striktní zakotvené v interních firemních předpisech a firemní kultuře. Příkladem takové společnosti je Philip Morris International, jejíž česká pobočka Philip Morris ČR získala jako první společnost v České republice certifikát platové rovnosti EQUAL SALARY. Diverzita a rovnost pracovních podmínek představují jeden z pilířů firemní kultury. Rozmanitost pracovních týmů a přístupů k práci je klíčem k celkové úspěšnosti firmy a také motorem inovací.

 

Rovnocenné zastoupení mužů a žen je jednou z oblastí, které Philip Morris International věnuje zvláštní pozornost. Týká se to všech oblastí lidských zdrojů - od genderově vyváženého náboru kandidátů na jednotlivé pozice až například po stanovení interního cíle, aby do roku 2022 bylo nejméně 40 % manažerských pozic obsazeno právě ženami. Součástí férového přístupu ke všem zaměstnancům je pak i rovnocenné odměňování na stejných pracovních pozicích - bez ohledu na pohlaví, či zda pracujete na obchodní nebo výrobní pozici.

 

„Je pevnou součástí našich firemních zásad, že na pracovišti neakceptujeme jakoukoli diskriminaci - včetně platové. Pokud jde o oblast odměňování, víme, že je to něco, co se obtížně dokazuje a proto jsme se rozhodli nechat si tuto důležitou zásadu potvrdit také nezávislou certifikační autoritou a získat," uvádí Kateřina Štefková, manažerka HR, Philip Morris ČR a.s.

 

Certifikát platové rovnosti bez ohledu na pohlaví má Philip Morris International čerstvě také na celosvětové úrovni, když 4. března 2019 Nadace EQUAL-SALARY potvrdila, že Philip Morris International se stal první nadnárodní společností, která získala tento nezávislý certifikát globálně. Doslova se tím potvrzuje, že Philip Morris International ve všech 90 zemích, kde působí, odměňuje své zaměstnance na bázi rovnoprávnosti - bez ohledu na pohlaví.

 

Přístup společnosti Philip Morris International může být pro české firmy návodem, jak v oblasti rovnosti odměňování postupovat, jak mít nastaveny odpovídající procesy a jednoznačně platovou rovnost zakotvit do firemních předpisů a kultury.

 

 Udělení certifikátu EQUAL-SALARY vychází z nezávislého vyhodnocení splnění přísných kritérií. Každá společnost, která má zájem ucházet se o certifikaci, poskytne k analýze anonymizovaná zaměstnanecká data Nadaci EQUAL-SALARY prostřednictvím zabezpečené IT platformy. Následně firmu navštíví tým auditorské společnosti PwC, která se na procesu certifikace podílí jako poradce, a provede přezkum. Na základě kladného stanoviska PwC je následně společnosti udělen certifikát a právo používat označení EQUAL-SALARY po dobu tří let.

 

 Společnost PwC se podílí nejen na certifikaci platové rovnosti, ale dlouhodobě se tomuto tématu věnuje i ve svých dalších aktivitách. „Platová nerovnost v ČR má řadu důvodů - tím prvním je stereotyp, kdy muž je v české společnosti považován za živitele rodiny," říká Andrea Linhartová Palánová, Senior Manager, People & Organisation, PwC, a doplňuje: „Dalším důvodem je to, že ČR má jednu z nejdelších rodičovských dovolených v Evropě. Vinou toho ženy odchází na poměrně dlouhou dobu z pracovního života, jejich kvalifikace se snižuje, protože nemají kontakt s praxí a novinkami v oboru. Čím déle zůstávají doma, tím těžší je návrat do zaměstnání.  S tím úzce souvisí nedostatek jeslí a státních mateřských školek, který vede k delší absenci v zaměstnání matek."

 

 

příběhy firem
Předchozí12345...40Další

Projekt podporují: