souvislosti

Nenápadný pomocník udržitelnosti: technologie

Před deseti lety spustila v Keni společnost Safaricom, tamější partner Vodafonu, mobilní peněženku s názvem M-Pesa. Byla to revoluce.

Najednou šlo přes mobilní telefon realizovat celou řadu naprosto běžných operací: platit zboží v obchodě, hradit nájem, posílat výplaty a důchody, ale i dostávat zemědělské dotace nebo státní granty. Finanční služba přes mobil (bez banky, bez účtu) se za první dekádu se stala významnou součástí fungování ekonomiky několika zemí, od afrického kontinentu přes Rumunsko až do Indie.


Nepřehlédnutelný dopad měla M-Pesa i na společnost a její rozvoj. Některým domácnostem, hlavně těm, které vedou ženy, pomohla vymanit se z chudoby. V Tanzanii zase došlo po zavedení mobilních plateb k poklesu finančního vyloučení o 50% (zdroj: Finscope 2013). M-Pesa zlákala i Světový potravinový program, který ji používá pro distribuci potravinové pomoci do uprchlických táborů v Keni.


Mobilní peněženku si oblíbily i firmy jako nástroj společenské odpovědnosti. V roce 2013 tak globální Nadace Vodafone využila systém M-Pesa ke zprostředkování operace porodní píštěle zdarma pro tisíce rodiček. V Lesothu zase tato služba podporuje mobilní kliniky, které zajišťují základní péči a léčbu HIV pro matky a děti ve dvou stovkách odlehlých vesnic.


Tento příběh úspěšné mobilní peněženky, kterou dnes používají desítky milionů lidí, by se ale dal vyprávět i jinak. Přes globální Cíle udržitelného rozvoje (SDG). A příkladů jako M-Pesa lze v dnešním světě technologií najít mnoho, nejen ve vzdálených zeměpisných šířkách.


Tzv. práce z domova, kterou technologie umožňují, pomáhá českým ženám na mateřské v návratu na pracovní trh (SDG 5,10 i 8). I u nás mobilní technologie vytvářejí nová pracovní místa, pronikají do vyloučených lokalit a zlepšují život a integraci lidí se speciálními potřebami (SDG 1,4,10). A také pomáhají pečovat o zdraví, dodávají sociální služby, zlepšují kvalitu a přístup ke vzdělávání (SDG 3, 4). O dopadu na průmysl, udržitelnost měst a obcí nemluvě (SDG 9, 11, 13).


Technologie jsou cenným pomocníkem udržitelného podnikání a společenské odpovědnosti. Je ale potřeba, aby byly dostupné všem a lidé věděli, jak je používat. Technologické inovace se pak dají přetvářet v udržitelné společenské změny.

 

Předchozí123456...12Další

TOP OF 2020 podporují: