příběhy firem

Siemens hledá nové zaměstnance, láká mámy malých dětí

Až 80% zaměstnanců centra sdílených služeb společnosti Siemens tvoří ženy a firma vzkazuje: Jste maminka na mateřské dovolené? V Siemens hledáme i vás a klidně na práci z domova!

V Praze, Ostravě a ve Frenštátu pod Radhoštěm funguje v rámci koncernu Siemens centrum sdílených služeb pod názvem Shared Services, které poskytuje zákazníkům služby v oblasti účetnictví, financí, kontrolingu, nákupu, logistiky a lidských zdrojů v celkem 28 jazycích. Zaměstnává přes tisíc lidí a intenzivně hledá další, cílí přitom na matky malých dětí.

"Předtím, než jsem založila rodinu, mě v rámci mé práce velmi bavilo cestovat po světě a poznávat nové a nové lidi. A kdo si chce vybudovat kariéru, z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že v Siemens Shared Services jsou pro to ty nejvhodnější podmínky," láká nové lidi do týmu na stránkách centra sdílených služeb koncernu Siemens ředitelka operativy v Ostravě Vanessa Hellwing. Je reálným příkladem, že rodičovství a kariéra jdou skloubit.

A žen, které o této možnosti ve firmě mluví, je na stránkách více. Podmínka pro práci v centru je vlastně jediná - dobrá znalost angličtiny nebo němčiny. A benefitů nabízí centrum hodně, od firemní školky, přes flexi úvazky, částečné úvazky, až po možnost práce z domova.

Osmdesát procent zaměstnanců v Centru sdílených služeb už dnes tvoří ženy pod třicet let. ?Můžeme nabídnout zajímavé flexibilní pozice, díky nímž je možné kombinovat soukromé povinnosti s pracovním životem. Nabízíme také firemní školku či práci na částečný úvazek," říká šéfka operativy Vanessa Hellwing, která v ostravském centru odpovídá za dvacet týmů s více jak 420 zaměstnanci.

Z vlastní zkušenosti matky dvou dětí, která pro Siemens pracuje sedmnáct let, potvrzuje, že centrum nabízí také možnost kariérního růstu. "Když je žena připravena, částečný úvazek se může proměnit na plný a může kariétně růst. Nabízíme zajímavé expertní nebo manažerské posty, a samozřejmě i možnost práce v zahraničí," vysvětluje.

Bariéry se v Česku bourají pomalu

Základním požadavkem pro práci není ani vysoká škola, ani nejrůznější tituly, ale především znalost cizích řečí a ochota se učit. Pro práci, kterou v centru sdílených služeb Siemens nabízí, má tréningové programy ušité na míru, takže není vlastně nutné mít nějaké specifické vzdělání.

Jazyky, komunikační schopnosti a samozřejmě schopnost pracovat v týmu jsou nejdůležitější dovednosti.

"Většina zaměstnanců se setkává se zahraniční klientelou a tak musí umět různé jazyky. Nejčastěji je to němčina," upozorňuje Hellwing. "Šedesát procent našich zaměstnanců má vystudované vysoké školy, ale rádi také zaměstnáváme lidi, kteří mají pracovní zkušenosti v účetnictví, obchodu a personalistice."

V České republice Siemens stále trochu bojuje s tím, jak společnost vnímá pracující matky, a jak ony samy vnímají možnost starat se o děti a zároveň pracovat.

"I když my v Siemensu jsme velmi flexibilní a připravení na pracující rodiče, na trhu už to tak dobře nevypadá. Pro ty, kdo žili v někdy v zahraničí, je jednodušší a rychlejší vrátit se zpět do práce. Nějaká kulturní změna je v Česku už patrná, ale přichází velice pomalu," podotýká Vanessa Hellwing.

 

Mohlo by vás zajímat:

Videoreportáž ze Siemensu: Když dostanete druhou šanci

Na myšlenku dát práci lidem bez domova mě přivedl syn, říká šéf českého Siemensu Eduard Palíšek

Předchozí1...1314151617...37Další

TOP OF 2020 podporují: