příběhy firem

Pozor, nebezpečný přejezd!

Bezpečí na silnicích? Nakonec vždycky záleží na schopnostech řidiče, jeho zkušenostech a ohleduplnosti k ostatním. Ale nemusí být na hlídání rizik sám. Chytrá aplikace, na jejímž vývoji se podílela pojišťovna Kooperativa, ho předem varuje, kde se skrývají na trase nebezpečná místa.


Bylo to v roce 2011, kdy pojišťovací společnost Kooperativa iniciovala společný projekt se společností Picodas Praha, která je oficiálním distributorem navigačních přístrojů Garmin, a Správou železniční dopravní cesty (SŽDC). Smyslem bylo dát řidičům do navigací jasnou informaci, kde před nimi na cestě leží nebezpečné železniční přejezdy.
 

Právě na přejezd umírají každoročně desítky lidí. Jen v roce 2010 zahynulo po střetu s vlakem 189 osob a 73 utrpělo zranění, o rok později našlo smrt na kolejích dokonce 222 osob, 63 se zranilo. Pro doplnění: Zatím poslední uzavřená statistika za rok 2014 ukazuje tragickou bilanci: 238 mrtvých a 77 zraněných.

Oceňovaný projekt s názvem Bezpečně do cíle má právě před nebezpečnými přejezdy varovat. V mapových podkladech pro navigační GPS přístroje vznikla speciální vrstva, ve které jsou vyznačeny všechny železniční přejezdy, na kterých v minulosti došlo k dopravní nehodě, ale také další nebezpečné úseky silnic a dálnic.

Řidiči jsou tak varováni hlasovým upozorněním i výstražnou značkou na možná rizika již v době, kdy se k místu blíží. "Hlavním cílem spolupráce je snaha přispět ke snižování počtu nehod. Proto mapa dostala podtitul Bezpečně do cíle," přiblížil projekt před časem Milan Medek z úseku marketingu pojišťovny Kooperativa.

Mapy se stále aktualizují. Zásadní rozšíření se odehrálo v roce 2012, kdy do nich byla doplněna i vrstva "Mapa krádeží", která řidiče informuje o statistice krádeží a vykrádání motorových vozidel v oblasti, kde zaparkuje.

Společně s novou mapou si mohou uživatelé navigací značky Garmin znovu zvolit i oblíbenou variantu navigačního hlasu. Díky spolupráci s pojišťovnou Kooperativa propůjčil navigacím Garmin svůj hlas známý český herec Otakar Brousek mladší.

"Tato navigace může pomoci zachránit pár lidem život. Užitečná věc se tak stala ještě užitečnější," komentoval projekt Otakar Brousek.

V rozhovoru pro společnost Garmin se svěřil, že být hlasem v navigaci pro něj nebylo vůbec snadné. "Navigace je rozkouskovaná jen na pojmy a větu potom složí program, který je v přístroji nainstalován. Takže ve studiu jsem byl nucen říkat takové kousíčky jako: odbočte napravo, odbočte nalevo, odbočte vlevo na..., odbočte vpravo na..., všechny možné číslovky, metráže, strany, sjezdy. A to celé říkat pokud možno tak, aby to později po složení nedrhlo jako automat v telefonu," prozradil.

Mapa je vhodná pro navigace značky Garmin podporující NT formát map (většina navigačních přístrojů prodaných za posledních 8 let). Zájemci si mapové podklady mohou aktualizovat na www.garmin.cz .

Předchozí1...1314151617...36Další

TOP OF 2020 podporují: