ČEZ, a. s.
Záchrana ohrožených druhů mravenců při výstavbě fotovoltaické elektrárny
Výstavbu elektrárny předchází důkladná příprava, kdy po rozsáhlé kontaminaci území po 20letém pobytu sovětských vojsk byl nezbytný komplexní pyrotechnický průzkum. S plněním podmínek stavebního povolení týkající se ochrany přírody jsou uplatňovány vnitřní nadstandardy. Došlo tak např. ke zhotovení prostupů v plotech ohraničujících elektrárnu určených pro menší obratlovce (zejména zajíci), k vybudování kamenných složišť v areálu určených k rozmnožování plazů, k výsadbě trnitých keřů v okrajových částech areálu FVE nebo k přenosu kompletních mravenišť zvláště chráněného ohroženého mravence.
Cíle projektu
- vyvarovat se jakýchkoli negativních zásahů do pestrého ekosystému v lokalitě Ralsko.
- přenesení hnízd do odpovídajících náhradních lokalit a zachování těchto společenství mravenců tak, aby na nových místech mohly nerušeně pokračovat jejich životní cyklus.
Průběh projektu a výsledky
K vlastnímu průzkumu výskytu mravenišť v jednotlivých lokalitách výstavby a bezprostředně následujícímu přenosu došlo ve třech etapách. Při zahájení přenosu byla zvlášť odebrána vrchní část mraveniště, následně došlo k vykopání jeho spodní části umístěné pod zemí. Mraveniště byla převezena v kontejneru na náhradní lokality. Na náhradním místě byla pro každé mraveniště vykopána jáma a tam uložena nejprve spodní část mraveniště a na něj nasypána jeho horní část. Celkem bylo přemístěno 6 mravenišť zvláště chráněných ohrožených mravenců druhů Formica pratensis a Formica polyctena. Došlo tak k rozhodující minimalizaci dopadů výstavby a provozu FVE v lokalitě Ralsko na další rozvoj společenstev těchto chráněných druhů.
Rozvoj projektu
Na lokalitách komplexu elektrárny v prostoru Ralsko se při kontrole a údržbě budou dodržovat všechny nastavené ekologické standardy.
Zpět